Novinky z hospice

10.Kvě 2021 | Žádné komentáře

Naši milí podporovatelé,

velmi si vážíme toho, že na nás myslíte, modlíte se za nás a všemožně nás podporujete. Bereme to jako velkou zodpovědnost a žene nás to dál v naší službě umírajícím. Když máme někdy pocit, že už nemůžeme, vzpomeneme si na to, kolik lidí nám věří a fandí nám a hned můžeme s novou energií pokračovat 🙂

I proto Vás chceme touto cestou informovat, co je nového.
Od ledna jsme zdravotnické zařízení a oficiálně poskytujeme službu domácí hospicové péče.

Povedlo se nám částečně vybavit naše zázemí. Sice ještě chybí nábytek do sesterny a stará dobrá tiskárna občas vypovídá službu, ale už máme prostor, kde si můžeme s hosty popovídat a uvařit jim kávu.

Co je však důležitější, podařilo se nám sehnat základní vybavení, které velmi ulehčuje život našim nemocným a zároveň usnadňuje péči jejich rodinám. Ať už to jsou polohovací lůžka, antidekubitní matrace, wc křesla, oxygenátor, dávkovač na léky nebo “ jen” sprcha v lůžku.

Otec biskup splnil svůj slib a daroval nám automobil, díky kterému můžeme bezstarostně jezdit za svými pacienty. Druhý vůz nám daroval jiný dobrý člověk, který chce pokorně zůstat v utajení.

Navázali jsme dobrou spolupráci s některými obvodními lékaři a dali o sobě vědět záchranné službě. Podařilo se nám proniknout do mediálního prostoru, ať už do regionálních televizí, rádia, novin,…

V této divné době jsme neměli možnost pořádat žádné besedy, přednášky nebo jinou osvětovou činnost, proto jsme se rozhodli využít tisk a v současné době nám vychází série článků s odpověďmi na nejpalčivější otázky kolem hospice ve dvou větších novinách v regionu (články je možné si přečíst i na našem webu).

To, co je pro nás ale nejzásadnější je péče o naše umírající. Potřeba naší služby se ukázala velmi záhy a lidé se stále hlásí. Někdy je stačí vyslechnout, nasměrovat, poradit,… jindy je přijímáme do péče. Zvláště v dnešní době přibývá statečných, kteří o své milé pečují doma.

Máme za sebou několik velmi pěkných doprovázení. I díky Vám mohl pan Jan naposledy vydechnout v náručí své ženy, paní Naďa si stihla pochovat svoji pravnučku, slečna Veronika se velmi nasmála se svoji sestrou, pan Jan mohl ještě den před smrtí uskutečnit oslavu s celou velkou rodinou i se sklenkou vína…a mohli bychom pokračovat dál.

Viděli jsme odpuštění, usmíření, stmelení rodin, návraty k dávno zapomenutým křesťanským kořenům, krásná rozloučení… Za jménem každého našeho pacienta je příběh o životě vzácného člověka.

Děkujeme Vám, že s Vaší podporou můžeme být součástí těchto příběhů a snad i trochu pomoci, aby byly se šťastným koncem.

Aktuální informace o tom, co je nového v hospici se můžete dozvědět na facebooku nebo webových stránkách v sekci aktuality.

Lucie Stránská a Marie Zahrádková

Chcete-li i Vy dostávat informace o naší činnosti mailem, napište nám prosím na hospic@hospic-semily.cz.