Domácí hospic x domácí péče

12.Říj 2021 | Žádné komentáře

Jednou z častých otázek, kterou nám pokládáte je: Proč zakládáme domácí hospic a ještě na něj chceme peníze, když tu funguje domácí péče, která je placená pojišťovnou? Na tuto otázku s nadsázkou odpovídám, že srovnávat tyto dvě služby je podobné jako srovnávat basketbal s fotbalem. Ano, obě to jsou míčové hry, ale každá se hraje jinak a za jiných podmínek. Pojďme se na to podívat z blízka.

Domácí péče tu funguje roky a troufám si říci, že skvěle. Usnadňuje život velkému množství lidí s různými zdravotními problémy. Ať už to jsou diabetici, lidé s bércovými vředy, lidé po operacích nebo po mozkových mrtvicích,…jejich záběr je opravdu široký. Ano, domácí péče je placena zdravotní pojišťovnou. Za každý úkon, který sestra u pacienta provede, dostane určitý  obnos a je to naprosto v pořádku.

A co tedy dělá domácí hospic? Okruh našich pacientů je o proti domácí péči velmi úzký. Zaměřujeme se na jednu skupinu nemocných a tou jsou umírající, i když  s různou diagnózou. Ne, nejsme placeni zdravotní pojišťovnou. Někdy je to potíž. Musíme shánět peníze, kde se dá, ale na druhou stranu získáváme svobodu. Nehoní nás žádné úkony a můžeme se plně věnovat tomu, co je největším podílem naší služby- naslouchání. Přijíždíme k těžce nemocným. Ano, změříme jim tlak, převážeme ránu, pořešíme bolest…, ale to, co je pro naši službu hlavní je, že si vyslechneme obavy, přání, hořkost nemocného i jeho rodiny, pokoušíme se o usmíření vztahů, o připravení se na situaci, která je čeká. Jsme s nimi, ve chvílích, kdy odchází, jsme s rodinou tak dlouho, dokud cítíme, že nás potřebuje. Neřešíme jen zdraví. Součástí týmu je i sociální pracovnice a duchovní. A na to v současnosti nemají zdravotní pojišťovny kolonku, ze které by nás financovali. Pevně věříme, že se vše změní po stále pokračujících jednáních na ministerstvu zdravotnictví.

A proto si myslíme, že si lidé v našem regionu zaslouží mít kvalitní domácí péči, ale stejně tak i kvalitní hospicovou péči. Jsme velmi rádi, že se nám podařilo s domácí péčí navázat spolupráci a nejsme si konkurencí, ale naopak se společně snažíme o co nejlepší péči o nemocné v oblasti, kde spolu působíme.

Máte i vy otázky? Nebojte se zeptat. Ptát se můžete na emailu (hospic@hospic-semily.cz) nebo sms (774 617 803) a v některém z příštích čísel Semilských a Lomnických novin a na tomto webu se dočtete odpovědi.

Článek vyšel v květnových Semilských a Lomnických novinách.